Gutierez prezentuje nowy singiel „Morze martwe”

Gutierez prezentuje nowy singiel „Morze martwe”

Zapowiedź nowego albumu zespołu, którego premiera planowana jest na jesień 2026 roku

Po dobrze przyjętym albumie „Mapa końca świata”, zespół Gutierez powraca z  singlem „Morze martwe”. To kolejny utwór zapowiadający nowy album pod tym samym tytułem, który ukaże się jesienią 2026 roku nakładem Music Corner Records na winylu i CD.

„Morze martwe” to poruszająca opowieść o próbie ratowania czegoś, co być może skończyło się już dawno. O momencie, w którym nie ma już odbicia w drugiej osobie, a relacja, będąca kiedyś „zestawem pierwszej pomocy”, zamienia się w przestrzeń ciszy, flauty i bezwietrza. To jedna z najbardziej osobistych kompozycji w dorobku zespołu.

Nowa płyta powstaje w wyjątkowych okolicznościach. W maju 2025 roku Gutierez rozpoczął nagrania w studiu Monochrom. Materiał rejestrowany jest „na setkę” przez pełny, siedmioosobowy skład zespołu, co pozwala zachować naturalną energię wspólnego grania i autentyczne emocje.

Album „Morze martwe” będzie zbiorem opowieści o codziennych zmaganiach z życiem, zaburzeniach, bezsenności, uzależnieniach, tęsknocie oraz stracie bliskich osób. To jednak nie płyta o poddawaniu się. Wręcz przeciwnie – przez wszystkie utwory przebija uporczywa nadzieja i wola przetrwania.

Muzycznie Gutierez pozostaje wierny swojej charakterystycznej estetyce, łącząc alt-country, folk, indie i rock. Akustyczne gitary, banjo, akordeon, analogowe klawisze oraz wielogłosowe partie wokalne tworzą brzmienie, które zespół określa mianem współczesnych „ogniskowych hymnów”.

"Gdy nadciągały ciemne chmury, zawsze uciekałem w muzykę. Jako dzieciak zamykałem się w pokoju z magnetofonem, udawałem, że gram na gitarze i stoję na scenie.

Dzisiaj nadal jest podobnie. Muzyka pozostaje dla mnie formą terapii, sposobem na oswojenie świata i własnych emocji" – mówi Bartek Woźniczko, lider zespołu.

Gutierez od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję na polskiej scenie alternatywnej. Zespół występował m.in. przed Pearl Jam na Stadionie Śląskim w Chorzowie, zagrał podczas pierwszej edycji OFF Festivalu oraz pojawił się w programie Kuby Wojewódzkiego.

Poprzedni album grupy – „Mapa końca świata” – ukazał się 18 października 2024 roku. Wydawnictwo promowały utwory „Olbrzym”, „Bartek” oraz „Czereśnie”, a płyta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków.

„Jeśli nowe piosenki Myslovitz brzmią dla was zbyt radośnie, wpadajcie pod emocjonalny walec Gutiereza” – pisał Maciej Koprowicz na łamach magazynu „Teraz Rock” (ocena 4,5/5).

„Uwielbiam klimat tej płyty. Ma w sobie błogość i spokój, co tylko potęgują świetne kompozycje” – oceniał Mikołaj Narkun z „SztukMix” (5/6).

„Woźniczko i Chrząścik stworzyli album, który można postawić obok najlepszych polskich wydawnictw ostatnich lat” – podsumował Mateusz Wawrzyszkiewicz z portalu Najlepszy Muzyczny Adres.

SKŁAD ZESPOŁU GUTIEREZ

Bartek Woźniczko – wokal
Blanka Woźniczko – wokal
Adam Bejnar-Bejnarowicz – bas, gitara akustyczna
Krzysztof Chłopek – gitara, banjo
Artur Szmer – gitara
Bartosz Bezegłów – instrumenty klawiszowe, wokal
Michał Rerak – perkusja

Komentarze:

Zobacz również: